Esperal Katowice

Wszywka alkoholowa – popularna, awersyjna metoda walki z chorobą alkoholową

Esperal Katowice – Wszywka alkoholowa Katowice – Galmedic

Esperal Katowice

 

Esperal to farmakologiczny środek leczniczy, stosowany pomocniczo w walce z uzależnieniem alkoholowym. Jego działanie polega na wszyciu do organizmu osoby uzależnionej tabletek, których substancja czynna blokuje wydzielanie i działanie enzymu wątrobowego o istotnym udziale w procesie trawienia alkoholu etylowego. W wyniku zaburzenia szlaku metabolicznego etanolu w wątrobie człowieka, po połączeniu Esperalu i alkoholu etylowego w krwiobiegu „zaszytego” kumuluje się substancja toksyczna, doprowadzając do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych objawów. To ich obawiają się uzależnieni, powstrzymując się tym samym przed piciem. Działając zgodnie z zaleceniami lekarza, utrzymując abstynencję przez cały czas działania wszywki alkoholowej, nie trzeba obawiać się groźnych dolegliwości. Dla trzeźwego organizmu lek pozostaje całkowicie obojętny.

Możliwości, jakie daje chorym Esperal, opierają się na psychicznej blokadzie i awersji nałogowca przed spożyciem alkoholu. Znając konsekwencje połączenia leku z nawet najmniejszą dawką alkoholu etylowego, pacjent powstrzymuje się od sięgania po używkę. W ten sposób, bojąc się reakcji własnego organizmu i nieprzyjemnych objawów, utrzymuje długotrwałą trzeźwość. Choć wszywka skutecznie zniechęca do picia, to aby całkowicie pożegnać się z alkoholizmem i zapobiec nawrotom tej choroby, należy korzystać także z innych form leczenia. W Centrum Medycznym Galmedic oferujemy kompleksową terapię uzależnienia od alkoholu, której jednym z elementów jest właśnie wszywka alkoholowa. Najczęściej łączy się ją z detoksem alkoholowym oraz psychoterapią alkoholizmu.

Esperal Katowice – czym jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Substancja czynna wszywki alkoholowej to disulfiram, czyli inhibitor (bloker) dehydrogenazy aldehydowej. To właśnie tego enzymu brakuje w wątrobie człowieka podczas terapii, w której stosuje się Esperal. Deficyt ten odczuwany jest jednak przez „zaszytych” nałogowców wyłącznie wtedy, gdy wbrew zaleceniom lekarza zdecydują się oni na podjęcie próby przepicia wszywki. Wówczas etanol przekształcany jest w ich wątrobie do szkodliwej postaci aldehydu octowego,, który kumuluje się w krwiobiegu. Bez wymienionego enzymu niemożliwe jest szybkie i skuteczne strawienie go do postaci obojętnej dla organizmu – kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Szlak metaboliczny zostaje zatem skutecznie zaburzony, co wywołuje objawy tzw. reakcji disulfiramowej.

Skuteczność terapii awersyjnej

Poznając zasadę działania wszywki alkoholowej, pacjent świadomie wyraża zgodę na zabieg „zaszycia”. Co za tym idzie, decyduje się na zastosowanie techniki awersyjnej, wspomagającej proces leczenia choroby alkoholowej. Podczas wizyty konsultacyjnej, która w Centrum Medycznym Galmedic przebiega w towarzystwie chirurga, weryfikujemy istnienie wskazań i eliminujemy ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wrażliwości i tolerancji na alkohol etylowy oraz odpowiednio dobranej dawki leku w główniej mierze zależy skuteczność tej metody.

Przynosi ona pożądane rezultaty tylko wtedy, gdy pacjent obawia się spożycia alkoholu etylowego, mając w swoim organizmie zaszytą wszywkę alkoholową. Połączenie leku z substancją odurzającą może objawiać się w sposób nie tylko nieprzyjemny, ale również niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia chorego. Reakcja disulfiramowa nie jest jedynie zwykłym zatruciem alkoholowym. Powstaje w wyniku zaburzenia metabolizmu, czyli wskutek zmian metabolicznych i biochemicznych w organizmie człowieka. Do jej głównych objawów należą: bóle i zawroty głowy, drżenia mięśniowe, tachykardia, nadpotliwość, zaburzenia psychiczne (przebiegające z omamami, halucynacjami i zaburzeniami osobowości włącznie). Rozwijają się dynamicznie, mogą się pojawić już po upływie kilkunastu minut od spożycia etanolu. Utrzymują się nawet kilka godzin, doprowadzając organizm chorego do skraju wytrzymałości. W celu zminimalizowania skutków prób przepicia wszywki alkoholowej należy zgłosić się do lekarza.

Wszywka alkoholowa Katowice – kiedy?

Esperal można zastosować na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej, niezależnie od stopnia jej rozwoju i fazy zaawansowania. Do terapii awersyjnej zwykle włączają się jednak nałogowcy, u których stwierdza się krytyczne lub przewlekłe stadium rozwoju alkoholizmu. To oni zmagają się bowiem ze skutkami długotrwałego nadużywania alkoholu, czyli trwania w ciągach alkoholowych. Zastosowanie wszywki alkoholowej pozwala na uzyskanie abstynencji, która podtrzymywana w sposób sztuczny może trwać nawet do 12 miesięcy. Tyle trwa bowiem proces stopniowego uwalniania się substancji czynnej leku do organizmu „zaszytego” człowieka.

Wszywkę alkoholową stosuje się głównie w celu poprawy jakości i skuteczności dotychczas przeprowadzanych oddziaływań terapeutycznych. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent musi odstawić substancję odurzającą i przez przynajmniej 24 godziny pozostawać trzeźwy. Wiąże się to z koniecznością przerwania ciągu alkoholowego, co stanowi pierwszy krok do życia w trzeźwości. Poddać się „zaszyciu” mogą wyłącznie ci pacjenci, którzy świadomie zgadzają się na zastosowanie metod awersyjnych w leczeniu ich uzależnienia. Powinni oni ponadto wykazywać chęć współpracy z lekarzem i personelem medycznym, co umożliwia bezpieczny przebieg terapii.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wszycia Esperalu przeprowadzamy w warunkach aseptycznych w stacjonarnej placówce Centrum Medycznego Galmedic. Wszywkę implementuje do organizmu chorego chirurg, posługując się skalpelem. By zabieg był bezbolesny i nie stanowił dla pacjenta źródła dyskomfortu, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przed rozpoczęciem procedury medycznej konieczne jest również przygotowanie pacjenta. Skórę zlokalizowaną w pobliżu pola operacyjnego należy oczyścić i zdezynfekować. Dopiero wtedy lekarz może wykonać na ciele chorego niewielkie nacięcie. Lokalizuje się je zwykle tuż nad pośladkiem. Z tego miejsca lekarz dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam przygotowuje niewielką kieszonkę, w której umieszcza wyliczoną wcześniej dawkę disulfiramu.

Ranę na skórze pacjenta zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych. Zazwyczaj chirurg używa szwów nierozpuszczalnych. O powstałą ranę należy odpowiednio dbać – konieczna jest systematyczna zmiana opatrunku i przemywanie jej delikatnym środkiem dezynfekcyjnym. Jeżeli podczas rekonwalescencji pacjent zauważa jakiekolwiek niepokojące objawy (zwłaszcza krwawienie i wysięki z rany, jej świąd, pieczenie, nadmierną bolesność), powinien zgłosić się do lekarza. Tuż po zakończeniu zabiegu niektórzy chorzy odczuwają metaliczny posmak w ustach, osłabienie, tkliwość w miejscu nacięcia skóry. Objawy te są fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wszyty Esperal i zwykle szybko oraz samoistnie mijają.

Czy Esperal jest bezpieczny?

Wszywka alkoholowa jest bezpieczna dla wszystkich osób, które podczas jej stosowania nie spożywają alkoholu. Ze względów bezpieczeństwa zabiegowi nie poddaje się chorych, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku lub pozostających pod wpływem bądź po spożyciu alkoholu etylowego. Obecność substancji odurzającej w krwiobiegu lub wydychanym powietrzu pacjenta stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do zaszycia. Zabiegowi nie poddaje się również pacjentów chorujących przewlekle, zmagających się ze schorzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi i po epizodach depresyjnych czy próbach samobójczych.

Choć farmakologiczne metody wspierania terapii choroby alkoholowej mają duży potencjał, nie powinny być stosowane samodzielnie. Disulfiram nie jest lekiem na alkoholizm. Jeżeli jest jednak stosowany zgodnie z założeniami terapeutycznymi i swoim przeznaczeniem, stanowi bardzo dobre wsparcie w procesie wyjścia z nałogu. Wszywka alkoholowa przynosi zatem najlepsze rezultaty wtedy, gdy połączona jest z innymi metodami antyalkoholowymi.

Ile kosztuje zabieg wszycia Esperalu?

Koszt terapii uzależniony jest od opcji pakietowej, na jaką zdecyduje się pacjent. Oferujemy podstawowy pakiet z konsultacją lekarską w cenie 650 zł. „Wszywka PLUS” kosztuje 750 zł, a „Pakiet MAX”, połączony z 12-godzinnym odtruciem alkoholowym, 2100 zł. Dodatkowa konsultacja z lekarzem to koszt 200 zł. W cenę każdego pakietu wliczona jest odpowiednia dawka leku dostępna na miejscu w placówce. Pacjent nie musi kupować tabletek osobiście. Nie ma również potrzeby posiadania skierowania.

Wszywka alkoholowa – często zadawanie pytanie

To implant wszywkowy, który określa się również mianem wszywki alkoholowej. Tabletki z disulfiramem wszywa się podskórnie, ich działanie utrzymuje się długotrwale – nawet przez rok.

Tak, w Polsce dopuszczony jest do obrotu farmaceutycznego i użytku zgodnego z przeznaczeniem. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne i dostępny jest w aptekach pod nazwą Disulfiram WZF.

Zabieg nie jest refundowany. Cena zależy od wybranej opcji oraz dodatkowych okoliczności i wymagań pacjenta. Zobacz cennik

Tak, substancja jest dostępna w aptekach na zlecenie lekarza, czyli po okazaniu recepty. Zgłaszając się na zabieg do Centrum Medycznego Galmedic pacjent nie musi go jednak samodzielnie kupować. Odpowiednia dawka leku jest dostępna na miejscu.

Disulfiram (Esperal) dostępny jest na receptę, jednak nasi pacjenci nie muszą sami go kupować. W Centrum Medycznym Galmedic dbamy o kompleksową opiekę, dlatego też posiadamy substancje pochodzące ze sprawdzonego i legalnego źródła.

Wszywkę alkoholową można wszyć na każdym etapie terapii choroby alkoholowej.

Tabletka z Esperalem umieszczana jest podskórnie na głębokości kilku centymetrów. Sama ma niewielkie rozmiary, dlatego też nie ma możliwości, by zobaczyć ją gołym okiem lub wyczuć metodą palpacyjną.

Jedynym i podstawowym zaleceniem jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu pod wszelkimi postaciami. Po „zaszyciu” można swobodnie wrócić do obowiązków domowych i służbowych.

Dawkę leku ustala lekarz zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami pacjenta. Bierze pod uwagę jego wiek, wagę oraz stan zdrowia i stopień uzależnienia.

Wszywkę alkoholową najczęściej lokalizuje się w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. Rana i blizna zlokalizowane są zatem kilka centymetrów nad pośladkiem.

Czas działania disulfiramu, czyli substancji czynnej zawartej w Esperalu, zależy głównie od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta i jego wyjściowego stanu zdrowia. Stopniowe uwalnianie się leku do organizmu człowieka może trwać od 8 do 12 miesięcy.

Jeżeli wszywka alkoholowa przestanie działać, a do wykonania zabiegu nie stwierdzi się przeciwwskazań, można ponownie poddać się „zaszyciu”.

Rana goi się około tygodnia. W tym czasie należy dbać o jej stan. Odpowiednia higiena i pielęgnacja pomogą zapobiec widoczności blizny.

Jeżeli w Centrum Medycznym lekarz dostępny jest już w momencie zgłoszenia się pacjenta, jego przyjęcie może nastąpić bezzwłocznie. Wówczas też od razu przystępuje się do wykonania podstawowego badania i wywiadu. Jeżeli pacjent znajduje się w stanie upojenia alkoholowego lub lekarz jest obecnie zajęty – zabieg umawia się na konkretny termin.

Każdy pacjent przed zabiegiem podpisuje oświadczenie oraz zostaje przebadany przy użyciu alkomatu.

Metody awersyjne, do których zalicza się wszywkę alkoholową, są dla pacjentów bezpieczne pod warunkiem ich stosowania się do zaleceń lekarskich. By uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia objawów reakcji disulfiramowej, należy powstrzymywać się przed spożywaniem alkoholu podczas działania Esperalu.

Połączenie to skutkuje szeregiem nieprzyjemnych objawów. Do najczęściej wymienianych należą: bóle głowy, nudności, wymioty, lęki, omamy, zaburzenia oddechowe, spadek ciśnienia tętniczego krwi, uderzenia gorąca, duszności, omdlenia, a nawet utrata przytomności.

Substancja występuje w postaci jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implementacji. Tabletka jest okrągła i ma niewielkie rozmiary.

Pacjent może spożywać wszystkie produkty, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu. Nie jest wymagana specjalistyczna dieta.

Nie ma mowy o pomyłce. Dawka ustalana jest na podstawie dokładnego badania oraz wywiadu. Dawkowanie ustala doświadczony i wykwalifikowany specjalista w tej dziedzinie.

Wstrzemięźliwość od alkoholu wymagana jest przez cały czas działania wszywki alkoholowej. W związku z tym optymalnym czasem abstynencji jest minimum rok.

Wszywka alkoholowa wspomaga leczenie alkoholizmu. Nie powinna być wykorzystywana jako samodzielny środek terapeutyczny. Dla największej skuteczności zalecamy jej połączenie z odtruciem alkoholowym i psychoterapią alkoholizmu.

Tak, tabletki można usunąć podczas zabiegu przeprowadzanego przez chirurga.

Zabieg wykonywany jest w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Pacjent może zatem wrócić do swoich obowiązków i aktywności już w tym samym dniu, w którym wykonano „zaszycie”. Musi jednak pamiętać o konieczności powstrzymania się od spożywania produktów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy.

Esperal – cennik wszywek alkoholowych w Galmedic

W Centrum Medycznym Galmedic codziennie pomagamy pacjentom w walce z chorobą alkoholową. Masz problem i szukasz skutecznej terapii? Zapraszamy do kontakt

Własny lek

399 zł

Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Szwy nierozpuszczalne
Bezpłatne usunięcie szwów
Darmowa kontrola
Recepta na antybiotyk

Zadzwoń

Podstawowa

650 zł

Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Szwy nierozpuszczalne
Bezpłatne usunięcie szwów
Darmowa kontrola
Recepta na antybiotyk

Zadzwoń

Wszywka PLUS

750 zł

Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Antybiotyk domięśniowy
Szwy rozpuszczalne
Darmowa kontrola
Druga bezpłatna kontrola

Zadzwoń

Pakiet MAX

2100 zł

Detoks 12-godzinny
Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Antybiotyk domięśniowy
Szwy rozpuszczalne
Darmowa kontrola

Zadzwoń

Cena konsultacji lekarskiej w Centrum Medycznym Galmedic wynosi 200 zł. Darmowa kontrola w razie konieczności do 3 miesięcy od wykonania zabiegu implantacji.

Usługi świadczone w Centrum Medycznym Galmedic możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24.

przelewy24

668 660 600