Usuwanie znamion skórnych
Każdy zabieg poprzedzony jest specjalistyczną konsultacją pacjenta z lekarzem chirurgiem.
Usuwanie znamion skórnych – Centrum Medyczne Galmedic Katowice
Dla wielu osób znamię skórne jest po prostu charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Choć ma je na swoim ciele każdy z nas, nie dla każdego zmiana ta ma charakter łagodny. Istnieje bowiem szereg wskazań do ich usunięcia.
Każda zmiana jest nieprawidłowością w strukturze skóry. Może przejawiać się w postaci odbarwienia, wypukłości, plamek. Znamiona mogą pojawiać się przez całe nasze życie. Niektóre powinny szczególnie wzbudzić naszą czujność. Na czym polega usuwanie znamion skórnych i kto powinien się zgłosić na zabieg?
Usuwanie znamion skórnych wykonuje się po dokonaniu pełnej diagnostyki. W tym celu wskazana jest wizyta u specjalisty, posiada on bowiem wiedzę i narzędzia, które pozwalają mu określić, czy dana zmiana może mieć niebezpieczne podłoże. Badanie to podstawa udanej i trafnej diagnozy. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania zabiegu jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia.
Usuwanie znamion skórnych – metoda chirurgiczna
Usuwanie znamion skórnych konieczne jest w przypadku złośliwego i chorobotwórczego charakteru zmiany. Ze względu na złożoność i niejednoznaczność diagnozy, o metodzie leczenia zmian decyduje lekarz specjalista. Pacjent może jednak dostrzec u siebie obecność określonych objawów świadczących o nieprawidłowościach powstających w obrębie znamienia. Do sygnałów alarmujących należą: nagłe pojawienie się znamienia, które rośnie i szybko ewoluuje, jego niesymetryczny kształt, nieregularne zabarwienie, samoczynne krwawienia z okolic znamienia, jego swędzenie, tworzenie się otoczki zapalnej. Dla określenia dalszego postępowania konieczna jest konsultacja lekarska.
W wielu przypadkach lekarz zaleca chirurgiczne usunięcie znamienia skórnego. Metoda ta umożliwia przekazanie pobranego wycinka skóry do badań histopatologicznych. Dzięki temu uzyskujemy pewną diagnozę. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent pozostaje świadomy i przytomny podczas jego trwania, a rekonwalescencja przebiega szybciej. Wytyczone na skórze pole zabiegowe zostaje znieczulone i zdezynfekowane. Następnie lekarz specjalista precyzyjnie wycina zmianę, uwzględniając margines zdrowych tkanek. Zaszywa ranę przy użyciu cienkiego szwu. Dzięki temu blizna jest praktycznie niewidoczna. Na szew zakłada się opatrunek, który pacjent powinien codziennie zmieniać. Po wykonaniu zabiegu nie jest konieczne pozostanie w placówce medycznej.
Bezbolesne usuwanie znamion skórnych w Katowicach
W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach wykwalifikowani chirurdzy dbają o prawidłowy przebieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych. Przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i narzędzi najwyższej jakości gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.
Każdy zabieg poprzedzony jest specjalistyczną konsultacją pacjenta z lekarzem chirurgiem. Postawiona zostaje wstępna diagnoza i ustalony plan leczenia. Po zapoznaniu się pacjenta z wszelkimi wskazaniami i przeciwwskazaniami podpisuje on zgodę na usunięcie znamienia. Dopiero wtedy przechodzimy do przygotowania zabiegu.
Usuwanie naczyniaków, diagnostyka i leczenie
Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe lub złośliwe guzy powstające z powodu nadmiernego rozrostu komórek śródbłonka naczyń krwionośnych. Pierwsze z nich najczęściej występują u małych dzieci (głównie u dziewczynek) i zanikają z czasem, drugie mogą się pojawić w każdym wieku, ale również częściej obserwuje się je u kobiet. Ze względu na miejsce występowania wyróżniamy naczyniaki powierzchniowe (jasnoczerwone lub różowe plamki pojawiające się na skórze, zwykle na głowie lub szyi) oraz wewnętrzne (dotyczące mięśni, kości i narządów wewnętrznych, jakich jak wątroba, nerki czy mózg). Naczyniaki wewnętrzne w zdecydowanej większości są bezobjawowe, dlatego też wykrywa się je raczej przypadkowo. Rzadko towarzyszy im ból czy gorączka.
Naczyniaki zewnętrzne są bardzo charakterystyczne, a ich rozpoznanie nie stanowi kłopotu dla specjalisty. Diagnostyka najczęściej sprowadza się do wywiadu oraz dokładnego obejrzenia zmiany. W przypadku naczyniaków wewnętrznych jest znacznie trudniej, w szczególności, że zazwyczaj przebiegają bezobjawowo. Do ich diagnostyki wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne (USG), tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Naczyniaki w zdecydowanej większości nie wymagają żadnego leczenia. Wystarczy ich obserwacja. Konsultacji lekarskiej wymagają one jednak, gdy szybko rosną, sprawiają dyskomfort lub ból. Wówczas lekarz może podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym przy pomocy glikokortykosteroidów lub propranololu – środków mających ograniczyć ich dalszy rozrost. Możliwe jest także chirurgiczne usunięcie naczyniaka.
Usuwanie znamion z twarzy
Niektóre ze znamion mogą występować na twarzy, co może być dla wielu osób poważnym problemem estetycznym. Czasami powodują one również dyskomfort lub nawet zagrożenie dla zdrowia, w przypadku zmian o charakterze nowotworowym.
Gdy zmiana budzi niepokój lub po prostu przeszkadza, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista po jej zbadaniu zaproponuje dalsze działania. Jednym z nich jest usuwanie znamion z twarzy.
Usuwanie zmian skórnych z twarzy i jej okolic nie tylko daje możliwość pozbycia się ich oraz związanego z nimi dyskomfortu. Zabieg pozwala również, tak jak w przypadku zmian z innych części ciała, wysłać wycinek do badania histopatologicznego, które w 100% zapewnia pacjenta o charakterze zmiany. Usuwanie znamion z twarzy również wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Nasi chirurdzy posiadają bogate doświadczenie w tego typu zabiegach i zdają sobie sprawę z powagi estetyki. Znają odpowiednie techniki cięć i zakładania szwów, które minimalizują prawdopodobieństwo powstania blizny.
Rodzaje znamion skórnych
Znamiona naskórkowe
To najczęściej występujące zmiany skórne. Zwykle łagodne, przybierają postać ciemniejszych lub wystających punktów na skórze. Można je podzielić na brodawki łojotokowe i znamiona naskórkowe brodawkowate. Pierwszy podtyp powstaje w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry. Brodawki są brązowe, chropowate, szorstkie. Mogą występować na całym ciele. Drugi podtyp zmian charakteryzuje się ciemną barwą i występowaniem liniowym. Są twarde i zrogowaciałe oraz mogą zajmować duże obszary ciała.
Znamiona przydatkowe
To niewielkie guzki, które powstają w wyniku nagromadzenia się łoju. W związku z tym tworzą się w okolicy mieszka włosowego i gruczołów łojowych.
Guzy skórne
Mogą nimi być zarówno zmiany nabłonkowe, jak i komórkowe. To wszelkie brodawki, torbiele, włókniaki, żółciaki, naczyniaki i kłębczaki oraz inne. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie. Jednak należy pamiętać o tym, że mogą one zmienić się w guzy o charakterze przednowotworowym. Wobec tego należy je stale monitorować.
Kaszaki
Widoczne jako niewielkie guzki, wyczuwalne z reguły pod powierzchnią skóry. Miewają delikatnie żółte zabarwienie. Możliwe jest ich przesuwanie pod skórą, a najczęstszym obszarem ich występowania jest twarz, zwłaszcza okolice oczu. Samodzielne usuwanie kaszaków kończy się rezultatem odwrotnym do zamiaru. Niezwykle szybko się rozprzestrzenia, a więc ich wyciskanie jest nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne.
Tłuszczaki
Powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Chociaż ich wzrost jest powolny, są niebezpieczne ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się. Oprócz skóry mogą bowiem zajmować narządy wewnętrzne, wpływać na ich prawidłowe funkcjonowanie i pracę. Łatwo je przeoczyć – są miękkie i w kolorze skóry. Dopiero gdy urosną do znacznych rozmiarów, stają się powodem dyskomfortu.
Ropień skórny
Stanowi fizjologiczną odpowiedź organizmu na zaburzenie ciągłości skóry. Prawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy człowieka reaguje natychmiastowo na każdą ranę obecną na ciele. W związku z tym, na skórze w wyniku zachwiania naturalnej bariery ochronnej organizmu powstaje zmiana wypełniona ropą. Chroni organizm przed rozprzestrzenianiem się bakterii. Nie jest konieczne jej usuwanie. W swoim czasie znika samoistnie.
Czerniak
To najbardziej niebezpieczny typ zmiany skórnej. Nowotwór złośliwy skóry powstaje początkowo wyłącznie na jej powierzchni, z czasem wrasta w jej struktury. Poprzez nieograniczony dostęp do naczyń krwionośnych przenika do całego organizmu. Znamię o charakterze nowotworowym ma nieregularne, poszarpane brzegi, niejednolity kolor, jest duże, a do tego agresywnie wzrasta. Podstawą diagnostyki czerniaka jest biopsja wykonywana po chirurgicznym usunięciu znamienia.
Często zadawanie pytanie
Bagatelizowanie alarmujących sygnałów wysyłanych przez nasze ciało może doprowadzić do powstania złośliwego nowotworu skóry (czerniaka). Konieczna jest systematyczna samokontrola i obserwacja istniejących oraz powstających znamion.
Ze względu na małą inwazyjność zabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych jest całkowicie bezpieczny.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są choroby naczyniowe, układu krążenia, neurologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, zatorowość płucna oraz schorzenia kardiologiczne.
Czas trwania zabiegu to około pół godziny. Rana goi się kilka tygodni, w zależności od głębokości i rozmiarów wykonanego cięcia.
Gdy zauważymy, że znamię zmienia swój wygląd, rośnie lub pojawiło się nagle na naszej skórze – wskazana jest wizyta u lekarza specjalisty.
Diagnozę stawia lekarz po wykonaniu specjalistycznego badania.
Dzięki chirurgicznemu usuwaniu znamion możliwe jest poddanie wyciętej tkanki badaniom histopatologicznym. Na ich podstawie określa się charakter zmiany.
Blizna po usunięciu znamienia ma mniejsze rozmiary niż samo znamię. Prawidłowa higiena i dbałość o jej stan pozwala zminimalizować jej rozmiar i widoczność. W tym celu konieczne jest stosowanie się do wskazań i zaleceń lekarza.
Choć zdarza się, że niektóre zmiany skórne odrastają, ryzyko nawrotu jest niewielkie. W takim przypadku można powtórzyć zabieg.
Zabieg usunięcia znamion skórnych jest mało inwazyjny, jednak, jak każdy zabieg, stanowi ingerencję w ciało człowieka. Niepożądane reakcje występują rzadko, najczęściej w postaci nieoczekiwanych krwawień podczas operacji.
Gorące kąpiele i nadmierna ekspozycja na promienie UV są niewskazane.
Cennik usług
*cena uzależniona od wielkości zmiany, ustalana indywidualnie z pacjentem podczas konsultacji przed zabiegiem
Masz pytanie dotyczące usługi?
Masz problem i szukasz skutecznej diagnozy? Zapraszamy do kontaktu
Nasze usługi możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.